1
3
submitted 4 weeks ago by [email protected] to c/[email protected]
2
12
submitted 1 month ago* (last edited 1 month ago) by [email protected] to c/[email protected]

Podejście „organ publiczny, kod publiczny” zwiększa przejrzystość operacji rządowych, a także poprawia bezpieczeństwo i efektywność. Nowa ustawa o wykorzystaniu środków elektronicznych do realizacji zadań rządowych EMBAG, zobowiązuje szwajcarskie agencje rządowe do korzystania z oprogramowania open source w całym sektorze publicznym.

3
15
Rowerowe technologie open-source (www.internet-czas-dzialac.pl)
submitted 1 month ago by [email protected] to c/[email protected]

Jak planować trasy rowerowe z wykorzystaniem otwartych technologii? Czy monitorowanie swoich osiągów musi wiązać się ze śledzeniem przez podmioty trzecie? Zapraszam do mojego technologicznego przeglądu.

4
2
submitted 2 months ago by [email protected] to c/[email protected]
5
8
submitted 4 months ago* (last edited 4 months ago) by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://szmer.info/post/3079812

sudo-flix jest aplikacją internetową, która wyszukuje w internecie strumieni[e]. Zespół dąży do minimalistycznego podejścia do konsumpcji treści.

Skąd pochodzą treści?
sudo-flix nie udostępnia żadnych treści. Kiedy klikniesz na coś co chcesz obejrzeć, internet zostanie przeszukany pod kątem wybranych multimediów (na ekranie ładowania oraz w zakładce „źródła wideo” możesz zobaczyć, z jakiego źródła korzystasz). Media nigdy nie są przesyłane przez sudo-flix, wszystko odbywa się za pośrednictwem tego mechanizmu wyszukiwania.

6
5
submitted 4 months ago by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://szmer.info/post/3023742

Nie potrafię tego sprawdzić, ale wierzyć chcę, że lichess jest faktycznie otwartym oprogramowaniem - czyli każda osoba może dowiedzieć się co dzieje się z jego danymi, czy są gdzie są przekazywane itp.

Jego największy kobkurent, czyli chess.com , chyba nie jest.

7
7
submitted 4 months ago by [email protected] to c/[email protected]
8
8
submitted 4 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Nowa, słodka, wersja Kubernetsa 😃

9
5
submitted 4 months ago by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://szmer.info/post/2881401

Jak ogłoszono na oficjalnym koncie, apka, którą do teraz za darmo można było pobrać tylko ze sklepu f-droid od teraz będzie dostępna za darmo też na Google Play. Fedilab jest jedną z popularniejszych aplikacji, jednak swojego czasu otoczonych kontrowersjami (autor zdecydował się nie blokować powszechnie bojkotowanej nazistowskiej instancji z poziomu aplikacji).

10
3
submitted 5 months ago by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://szmer.info/post/2703166

cross-postowane z: https://lemmy.nz/post/8535765

Winlator is an Android application that lets you run Windows (x86_64) games and applications using Wine and Box86/Box64.

Version 6.0 Changelog:

  • Added Magnifier
  • Added option to add Wallpaper
  • Improved UI
  • Fixed Container startup error that occurred on some devices
  • Improved XInput compatibility
  • Improved Input Controls and Cursor sensitivity
  • Added support for external mouse
  • Updated Wine, Box86/Box64, Turnip and DXVK
  • Added "Bring to Front" on Task Manager
  • Added 7-Zip on context menu
  • Removed the option to install OBB image (now it's all in one apk)
  • Performance improvements and other fixes
11
6
submitted 5 months ago* (last edited 5 months ago) by [email protected] to c/[email protected]

Bardzo polecam, doświadczenie youtuba z reklamami na wielkim ekranie w czyimś salonie jest czymś traumatycznym. Wymaga zainstalowania wcześniej TizenBrew ale jest to zaskakująco prosty proces.

12
7
submitted 6 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Jeżeli nazwa brzmi jak gra.. skrótów? może wynikać to z faktu, że rozwija ją Andrzej Janik. Oryginalnie powstała jako projekt dla kart graficznych Intela, jednak po wstrzymaniu finansowania projektu i pewnym przestoju podjął go AMD... który następnie też wstrzymał finansowanie (z bliżej niewyjaśnionych powodów, bo według analizy Phoronix ZLUDA działa całkiem dobrze). Tym razem jednak projekt był zabezpieczony i zgodnie z umową autor mógł opublikować go jako open source.

13
5
submitted 7 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Projekt Obywatelski "Radomskie Drzewa" ma na celu zinwentaryzowanie drzew znajdujących się w mieście. W ramach inwentaryzacji radomskiego drzewostanu liczymy, mierzymy i sprawdzamy kondycję drzew. Informacje wraz ze zdjęciem drzewa umieszczane są w bazie danych i udostępniane na stronie internetowej.

Projekt opiera się przede wszystkim na pracy Wolontariuszy oraz specjalistów, którzy sprawują społeczną opiekę merytoryczną. Od początku kładliśmy nacisk na łatwe i szybkie wprowadzanie drzew do bazy aby ułatwić pracę Wolontariuszy, nasi programiści zadbali o dedykowane serwery, budowę specjalnej bazy danych, wykonanie części administracyjnej dla naszych Wolontariuszy i stronę internetową widoczną dla wszystkich zainteresowanych.

Inwentaryzacja drzew ma również niebagatelny walor edukacyjny, zaangażowani Wolontariusze mogą poznawać nowe gatunki drzew, oceniać kondycję drzewostanu, choroby drzew i śledzić stopnie wzrostu. Ta praca niesłychanie integruje i rozwija aktywność obywatelską, łącząc pokoleniowo społeczność lokalną.

Praktycznie wszelkie czynności prowadzone są na świeżym powietrzu, podczas specjalnej „wyprawy inwentaryzacyjnej” lub podczas spacerów co stanowi zdrową alternatywę spędzania wolnego czasu - szczególnie w dobie pandemii.

Czas pokazał, że istnieje duże zainteresowanie naszą aplikacją dzięki czemu zmieniliśmy nazwę projektu na „Polskie drzewa”.

Chcemy zaprezentować zinwentaryzowane drzewa w polskich miastach na ogólnopolskiej mapie umieszczonej w domenie drzewa-polska.pl. Aplikacja jest udostępniana i uruchamiana całkowicie bezpłatnie w domenie i na dostarczonym przez Partnera serwerze.

Poza sezonem wegetacyjnym, pracujemy nad Leksykonem Drzew w którym chcemy zaprezentować gatunki drzew występujących w Polsce oraz przedstawimy proste metody ich rozpoznawania.

Niejako przy okazji projektu wdrażamy inicjatywę powstania miejskich „Skwerów Edukacyjnych” z nowymi nasadzeniami drzew rodzimych.

Strona inwentaryzacji drzew w Twoim mieście

Nasza aplikacja jest całkowicie bezpłatna i uruchomimy ją dla Twojego miasta. Wystarczy skontaktować się z nami - uruchomienie serwisu miejskiego trwa około godziny. Wszystkie dane z Twojego miasta pojawią się również na mapie ogólopolskiej i zostaną dodane do światowej mapy drzew.

ps. Aplikacja była w otwartym kodzie. Do dzieła!

14
2
submitted 7 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Tworząc post z linka, dodałem grafikę.

"link" do tej grafiki pojawił się w polu "link". Gdy wkleiłem tam link do artykułu, wyskoczył na czerwono błąd

Error: site_metadata_page_is_not_doctype_html

15
6
submitted 7 months ago by [email protected] to c/[email protected]
16
4
submitted 8 months ago* (last edited 8 months ago) by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://beehaw.org/post/10746683

Zespół Scribus ma przyjemność ogłosić wydanie wersji 1.6.0. Scribus 1.6.0 jest długo oczekiwanym wydaniem z kolejnej stabilnej serii, zastępując wersję 1.4.8 i wersje rozwojowe z serii 1.5.x. Wersja ta była rozwijana przez kilka lat i zawiera tysiące ulepszeń i poprawek we wszystkich obszarach programu. Ma więcej funkcji, jest szybsza i bardziej stabilna. Wszyscy użytkownicy wersji 1.5.x i niższych powinni dokonać migracji do wersji 1.6.0.

Scribus to program do przygotowania publikacji do druku, jak podaje Wikipedia;

zalicza się do tej samej kategorii programów co Adobe PageMaker, QuarkXPress, Kombi czy Adobe InDesign – z tą zasadniczą różnicą, że Scribus jest wolną i dostępną za darmo aplikacją opublikowaną na licencji GNU GPL.

17
9
submitted 8 months ago* (last edited 8 months ago) by [email protected] to c/[email protected]

Aby zainstalować dodatki na swoim telefonie, należy zaktualizować Firefoksa na Androida do najnowszej wersji ze Sklepu Google Play lub pobrać APK dla Firefoksa 120.1.1 z serwerów Mozilli.

Po zaktualizowaniu aplikacji możesz przeglądać oficjalne repozytorium dodatków dla Firefoksa na Androida na tej stronie.

18
8
submitted 11 months ago* (last edited 11 months ago) by [email protected] to c/[email protected]

Firefox wprowadził nową wbudowaną funkcję pełnego tłumaczenia stron, która umożliwia płynne przeglądanie sieci w preferowanym języku. Podczas poruszania się po witrynie Firefox na bieżąco tłumaczy nowe treści w czasie rzeczywistym. Funkcja ta będzie wdrażana stopniowo i powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników począwszy od wersji 118.

Uwaga: W przeciwieństwie do innych przeglądarek, które polegają na usługach w chmurze, Firefox przechowuje dane użytkownika bezpiecznie na jego urządzeniu. Nie ma ryzyka prywatności związanego z wysyłaniem tekstu do stron trzecich w celu analizy, ponieważ tłumaczenie odbywa się na twoim urządzeniu, a nie na zewnątrz.

19
7
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]
  1. Bądź dużym korpo
  2. wykup jedną z największych platworm hostujących gita dla twórców FOSS
  3. Na podstawie umieszczonego tam kodu źródłowego wytrenuj model językowy
  4. Umieść go za paywallem samemu używając jego wysrywów
  5. Profit
20
1
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu organizowanego przez Obserwatorium Otwartego Oprogramowania pod nazwą „Osiągnięcia europejskiego sektora administracji publicznej w obszarze open source” (ang. the OSOR Awards: The EU Public Sector Open Source Achievement Awards). Obserwatorium Otwartego Oprogramowania (OSOR) organizuje konkurs, aby docenić i zaprezentować najlepsze rozwiązania i inicjatywy open source stworzone przez administrację publiczną lub na jej użytek. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Jubileuszowej Konferencji OSOR, która odbędzie się dnia 21 listopada 2023 r. w Brukseli.

Więcej: https://joinup.ec.europa.eu/collection/open-source-observatory-osor/news/osor-awards-2023 PL: https://www.gov.pl/web/ia/konkurs-dla-tworcow-rozwiazan-obserwatorium-otwartego-oprogramowania-oczekuje-na-zgloszenia-do-21-sierpnia-br

21
3
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]
22
1
submitted 1 year ago* (last edited 1 year ago) by [email protected] to c/[email protected]

Jak chcecie zabłysnąć na jakiejś nudnej aktywistycznej czy memowej grupce zobaczcie sobie nowe opcje formatowania tekstu. Trzeba zaznaczyć fragment wpisanego tekstu i z menu kontekstowego wybrać opcje np pogrubienie, albo (po rozwinięciu dalej) "zasłonięte". Dla przypomnienia można sobie wygodnie testować w "kontakcie" notatnik (wiadomości do siebie).

Opcja może być niedostępna na nie zaktualizowanych telefonach.

23
2
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]

No szkoda w ch... Tutaj open source robi świetną robotę zagrażając gigantowi i monopoliscie. O ile jest tak jak pisze ten inżynier.

24
1
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]
25
1
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]
view more: next ›

Wolne oprogramowanie robione przez wolnych ludzi

257 readers
1 users here now

founded 4 years ago
MODERATORS