Ebenus

joined 4 years ago
MODERATOR OF
 

Według rzecznika MZ, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.

Jest jasne że stoi za tym po prostu opór szefów innych resortów, ale i tak przypominam że minister zdrowia obowiązkowe szczepienia dla wszystkich tych grup zawodowych zapowiedział na początku grudnia (i wówczas wiele osób danie czasu na wyszczepienie aż do marca skrytykowało jako działanie zbyt wolne).

To trochę jak podjąć się przygotowania imprezy sportowej/koncertu i na dobę przed jej rozpoczęciem ogłosić "zabawa odwołana, przecież nie da się takiego przedsięwzięcia zorganizować w jeden dzień".

 

Rozmowa z cyklu spotkań dotyczących ADHD, tym razem przedstawia tematykę ADHD u osób dorosłych. Psychiatrka Kajetana Foryciarz przybliża zagadnienia deficytów funkcji wykonawczych oraz osiowej prezentacji ADHD, powodów dla których pomimo jego występowania przez całe życie osoby często nie zostaje ono rozpoznane w dzieciństwie, diagnostyki, różnic płciowych, zmian dokonujących się wraz z wiekiem i jego ekspresji u ludzi starszych. Nakreśla także formy farmakoterapii oraz psychoterapii.

Gościni spotkania odwołuje się do zagadnień różnorodności psychicznej i neuroatypowości, a także znacznej skali współwystępowania ADHD ze spektrum autyzmu.

 

Objawy ADHD u dziewczynek i kobiet są znacznie rzadziej rozpoznawane, a przyczyna problemów prawidłowo diagnozowana - w ich prezentacji przeważają zwykle zaburzenia koncentracji uwagi, zaś objawy nadpobudliwości/impulsywności przechodzą w sposób bardziej zinternalizowany. W rozmowie z psycholożką Michaliną Mruczyk psychiatrka Wenesa Gajos przybliża ten temat.

 

Mexie wyjaśnia czemu radykalne, progresywne wizje ekologicznej przyszłości są nam potrzebne i rolę takiej twórczości w inspirowaniu nas do budowania lepszego świata

https://www.invidiou.site/watch?v=HIaFfhRB15s

1
submitted 3 years ago* (last edited 3 years ago) by [email protected] to c/[email protected]
 

Podsumowanie czym jest Solarpunk, wyjaśniające czemu jest godnym uwagi nurtem artystycznym, ekologicznym praxis i wzorcem który może stać się źródłem inspiracji dla ruchów wolnościowych

https://www.invidiou.site/watch?v=hHI61GHNGJM

 

Obchodzony dwa tygodnie po dniu, w którym umarł Douglas Adams, twórca serii "Autostopem przez Galaktykę"

[–] [email protected] 1 points 3 years ago* (last edited 3 years ago)

KDE Plasma

  1. Spójne i dopracowane graficznie
  2. Plasma nauczyła się na błędach KDE4 i jak na swój wygląd ma już bardzo przyzwoitą wydajność (porównywalną lub nieznacznie gorszą od XFCE)
  3. Duże możliwości "wyklikania" całej konfiguracji w System Settings
  4. KDE Connect super do łączenia z telefonem z Androidem
  5. W GIMPie łatwiej do obrazka dodać z przybornika paprykę niż narysować zwykłe kółko (w Kricie b. proste)
  6. Elastyczny i konfigurowalny edytor tekstu Kate który zdaje się zarówno do zwykłego pisania jak i jako porządne programistyczne IDE
 

Artykuł streszcza argumenty wystosowane przez ekologów społecznych i socjobiologów przeciwko koncepcji "przeludnienia" planety - a także wyjaśnia czemu prowadzi ona do ekofaszyzmu.

[–] [email protected] 1 points 3 years ago* (last edited 3 years ago) (2 children)

Dzięki za tłumaczenie (EDIT: właściwie - obszerne streszczenie z komentarzem :D ) ! Buhahaha, to jest takie dobre <3

[–] [email protected] 1 points 3 years ago

Welp po przeczytaniu tego posta sprawdziłem jak sprawa ma się z Okularem (domyślny czytnik na KDE którego używam do czytania wszystkiego włącznie z epubami) i jest to jakaś porażka, wsparcie dla JS jest szczątkowe więc nawet dla jakichś teoeretycznych prawilnych use case'ów jak formularze prawdopodobnie nie zadziała, ale nie da się go też łatwo wyłączyć

[–] [email protected] 1 points 3 years ago

Dobry pomysł, dzięki! :)

[–] [email protected] 0 points 3 years ago* (last edited 3 years ago) (1 children)

UWAGA! Wszelkie inne komunikatory prawie na pewno są nieszyfrowane i niebezpieczne. Mowa tu zwłaszcza o Messengerze, Telegramie, Viberze, Discordzie, czy Skypie. Tych rozwiązań należy unikać, zwłaszcza gdy rozmawiamy na tematy wrażliwe.

Tak żeby uzupełnić tę uwagę chociaż rozumiem że to skrót myślowy, to wszystkie te komunikatory szyfrują dane w ruchu od klienta do serwera i vice versa jeżeli nie czymś innym to przynajmniej SSL/TLS, problem jest taki że albo nie wspierają, albo używają zamkniętych niestandardowych rozwiązań które nie przeszły niezależnych audytów bezpieczeństwa (Viber/Telegram), albo wspierają lecz nie robią tego domyślnie ("Tajne Konwersacje" w Messenger) szyfrowania komunikacji end to end, tj. na całą ścieżkę wiadomości od klienta A do klienta B. To ofc pomijając kwestię zaufania do dostarczycieli tego softu i tego czy np. nie posiadają u siebie kopii kluczy szyfrujących.

[–] [email protected] 1 points 3 years ago* (last edited 3 years ago)

Przed udzieleniem odpowiedzi na to czy dany system uważamy dla nas za względnie "bezpieczny" czy nie ważne jest określenie tego jaki jest nasz model zagrożenia i co jest właściwie tym co staramy się ochronić. Nie da się ugrać wszystkiego.

Dla niektórych bardziej liczy się prywatność komunikacji, dla innych anonimowość wobec serwerów które pośredniczą w komunikacji (i dlatego kręcą nosem na podawanie swoich numerów telefonów w Signalu albo na korzystanie z identity servers przez Matrix), dla jeszcze innych liczy się przede wszystkim anonimowość wobec rozmowców (bez dodatkowego zabezpieczenia np. przez VPN w Matrix jako że jest to protokół oparty o WebRTC bardzo łatwo o expose Twojego adresu IP). Dla osób które chcą jakoś zbilansować zarówno anonimowość jak i prywatność problemem może natomiast nagle okazać się usability w codziennej komunikacji (i będą niemile zaskoczone gdy zauważą że w Briar wiadomości mogą wysłać sobie tylko gdy obydwie strony komunikacji są online, a w komunikatorze brakuje wielu "standardowych" funkcji jak voice calle czy miłych pierdoletów jak przesyłanie naklejek).

Dla mnie Signal jest jak najbardziej w porządku na potrzeby codziennych rozmów i aplikacją zdecydowanie lepszą od wszystkich normikowych komunikatorów pokroju WhatsAppa, ale nie uważam go za perfekcyjne rozwiązanie każdego problemu. Co do listy mankamentów mogę tylko dodać że developerki&developerzy Signala pracują nad tym żeby identyfikować można się było przy użyciu m. in. uuidów a nie jedynie numeru telefonu.

view more: next ›