cross-postowane z: https://szmer.info/post/12702
Poniedziałek, 15 listopada 2021, godzina 19.00 Przyszłość będzie techniczna
Grupa Robocza / Minimum Viable Utopia przedstawia najnowszy projekt tłumaczeniowy.
Premiera polskiego tłumaczenia eseju Zacha Mandeville’a Przyszłość będzie techniczna. https://przyszlosc-bedzie-techniczna.mvu.pl
Wydarzenie będzie podzielone na dwie części:
19:00 - Kuba Kulesza: Emancypacyjny wymiar technologii cyfrowych (PL) We wstępie do wieczoru, Kuba opowie nam o co w tym wszystkim chodzi. Przyjrzymy się bliżej społecznemu charakterowi technologii cyfrowych, porozmawiamy o solarpunku, utopiach i końcu świata. Przede wszystkim jednak nakreślimy wizję i projekt nowego internetu, który razem możemy zbudować.
20:00 - Zach Mandeville: The future will be technical (ENG) Prosto z Nowej Zelandii połączy się z nami Zach, który opowie o tym jak urzeczywistnia się solarpunkowa wizja lepszej przyszłości. Porozmawiamy o tym jak powstają niezależne projekty cyfrowe budowane przez społeczność.
Środa, 17 listopada 2021, godzina 18.00 Moda na książki. Skąd się biorą trendy?
Obserwacja rynku wydawniczego pokazuje, że i tej dziedziny kultury nie omijają sezonowe mody i środowiskowe trendy. Przełom lat pandemicznych upłynął pod znakiem „ludowych historii Polski”, kłopotliwa literatura sensacyjna „w cieniu Auschwitz” od kilku sezonów króluje na półkach wielu księgarń, z kolei reportaż to gotowy przepis na sukces. O źródłach i cyklu życia trendów wydawniczych rozmawiać będą Olga Wróbel (Kurzojady) i Jan Bińczycki (Tłusty Druk) Dyskusję poprowadzi Anna Gulińska (Spółdzielnia Ogniwo) Spotkanie „Moda na książki. Skąd się biorą trendy?” w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Piątek, 19 listopada 2021, godzina 18.00 Ładne rzeczy. Trendy w literaturze dziecięcej.
Od kilku lat na rynku literatury dziecięcej pojawia się coraz więcej książek poświęconych „dorosłym tematom”: rodzinie, emocjom, a nawet klimatowi czy polityce. Polskie wydawnictwa dbają zarówno o treść, jak i formę i wracają do najlepszych tradycji ilustratorskich. Kto sprawił, że książki dla najmłodszych znów cieszą oko, a pod ciekawą szatą graficzną skrywają się mądre i wartościowe treści? O małej (r)ewolucji w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, o trendach wydawniczych i o tym, co warto czytać i oglądać wspólnie z potomkami porozmawiają Ada Augustyniak (adaaugustyniak.pl/) i Tatiana Audycka-Szatrawska (IG/dodruk_poprosze) Dyskusję poprowadzi Karolina Rostkowska (IG/obrazkoczytanki). Spotkanie „Moda na książki. Skąd się biorą trendy?” w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Sobota, 20 listopada 2021, godzina 18.00 Nomadyczna Europa – spotkanie z Łukaszem Mollem
W "Nomadycznej Europie" Łukasz Moll przekonuje, że kryzys granic Europy należy do samej jej istoty i zamiast widzieć w nim jedynie przekleństwo, można go potraktować jako źródło żywotności idei europejskiej. W dobie głębokich i zróżnicowanych przeobrażeń granic Europy, gdy załamują się one na krańcach terytorium, zostają wyeksportowane na zewnątrz, wpisywane są w ciała i tożsamości migrantów i są przez nich na nowo wydeptywane, książka śledzi kontury wielu wyłaniających się Europ na raz. Wspólnie porozmawiamy o tym jak uwolnić Europę od obsesji kreślenia wykluczających granic i ujarzmiania jej Innych. Spotkanie poprowadzi Barbara Grobler i Jakub Baran.