Środowisko naturalne i inne zielone sprawy

387 readers
13 users here now

Warto zajrzeć też na powiązaną społeczność: Meteorologia i Klimat.

founded 4 years ago
MODERATORS
1
 
 

cross-posted from: https://szmer.info/post/297608

We wszystkich regionach nasilenie ekstremalnych zjawisk cieplnych spowodowało śmiertelność i zachorowalność ludzi. Wzrosło występowanie związanych z klimatem chorób przenoszonych przez wodę i drogą pokarmową oraz zapadalność na choroby przenoszone przez wektory. W analizowanych regionach niektóre wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym są związane ze wzrostem temperatur (wysoki stopień pewności), traumą powodowaną ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi (bardzo wysoki poziom pewności) oraz utratą źródeł utrzymania i [otoczenia] kulturowego. Ekstremalne warunki klimatyczne i pogodowe w coraz większym stopniu powodują wysiedlenia w Afryce, Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Środkowej i Południowej, przy czym małe państwa wyspiarskie na Karaibach i Południowym Pacyfiku są dotknięte w sposób nieproporcjonalny w stosunku do ich niewielkiej liczby ludności.

2
 
 

Mieszkanki i mieszkańcy gminy Brwinów opowiadający się za ideą okolicznych lasów społecznych stawili się dużą grupą na sesji Rady Miejskiej w Brwinowie, aby zaprotestować przeciwko decyzji Burmistrza, który samodzielną decyzją bez konsultacji z organizacjami i mieszkańcami we własnej gminie, poparł bezwarunkowo stronę Lasów Państwowych niezgodną z główną koncepcją społeczną. Wywierali presję na radne i radnych, aby podjęli w głosowaniu symboliczną odmienną decyzję do burmistrza, która następnie będzie przekazana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dyskusja była długa i burzliwa. Ostatecznie radne i radni zagłosowali dwoma głosami za stroną społeczną. Udało się! Presja ma sens!

https://tube.pol.social/w/bc8WqQSebjmh9ZWPF158V6

@srodowisko
#LasyPartyjne #lasypanstwowe #las #przyroda #lasyspoleczne #środowisko #zmianyklimatu #zdrowie #protest

3
4
5
6
 
 

Las dla ludzi i nieludzi, nie dla pieniędzy! Udało się. Presja ma sens!

https://tube.pol.social/w/tTg25fEBWTG5KhMLXMi4wt

#brwinow #LasyPanstwoweDoZmiany #lasyspołeczne #lasymiejskie #lasy #zmianyklimatu

7
8
9
 
 

Lasy dla ludzi, nie dla pieniędzy! Burmistrz Brwinowa przeciwko stronie społecznej i zielonej?

Jest tu ktoś z gminy Brwinów?

Sesja Rady Miejskiej w Brwinowie odbędzie się w dniu 29 października 2024 o godzinie 17:00.

https://bit.ly/zielone-pluca-brwinow?r=qr

Sesja nadzwyczajna będzie miała na celu omówienie stanowiska Rady Miejskiej w sprawie ochrony naszych lasów i podjęcie uchwały, czy Rada Miejska popiera propozycje strony społecznej.
Powinniśmy przyjść na tę Radę i pokazać, że nam zależy na ochronie naszych lasów - realnej a nie pozornej!
🆙 Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu zakończyły się spotkania grupy biorącej udział w procesie wyznaczania lasów społecznych wokół Warszawy. Rozmowy zakończono 2 rozbieżnymi propozycjami:
1️⃣ Strony społecznej
2️⃣ Nadleśnictwa
Do 30.10 wszyscy uczestnicy rozmów, w tym gminy z naszej okolicy, mają przekazać do Ministerstwa Klimatu i Środowiska informację, które stanowisko w sprawie kształtowania ochrony lasów popierają.
1️⃣ Strona społeczna opowiada się za objęciem naszych lasów tzw. wyłączeniami, które dopuszczają cięcia jedynie na określone cele, takie jak potrzeby lokalne, z uwagi na choroby czy konieczną pielęgnację.
2️⃣ Z kolei strona leśna proponuje modyfikacje - wycinkę większości dojrzałego drzewostanu, przy jedynie zmienionej metodzie pozyskiwania drewna. Dolna granica tych cięć nie jest jednak jasno określona, co pozostawia dużą swobodę w ich realizacji.

@srodowisko

#Brwinów #LasyPartyjne #LasyPanstwoweDoZmiany #nadleśnictwoChojnów

10
11
 
 

Paulina Januszewska: „Mimo katastrofy klimatycznej las to w Polsce łup polityczny i dochodowy biznes, a Lasy Państwowe odmawiają jakiejkolwiek adaptacji do zmieniających się warunków. Pilnie potrzebujemy nowej polityki leśnej, a tymczasem trwa intensywna wycinka drzew” – mówiłaś nam we wrześniu 2023 roku. Od tamtej pory zmienił się rząd, a polityka leśna?

Marta Jagusztyn: Obietnice tego rządu były znaczące – m.in. 20 proc. lasów cennych wyłączonych z wycinki i kontrola społeczna nad lasami. Od prawie roku intensywnie nad tym obradujemy, ale nie doczekaliśmy się jeszcze trwałych rozwiązań. Za to propozycji pada mnóstwo. Przykładowo niedawno Lasy Państwowe ogłosiły pomysł utworzenia nadleśnictw puszczańskich, które miałyby chronić najcenniejsze przyrodniczo lasy.

12
 
 

Decyzją z 24 września Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) umorzył postępowanie w sprawie ustanowienia strefy ochrony ostoi sokoła wędrownego na południowym zboczu Nosala na terenie TPN. To miejsce planowanej budowy stacji narciarskiej. W opinii Szymona Ziobrowskiego nie stanowi ona zagrożenia dla ptaków.

13
 
 

Jan G. usłyszał w prudnickim sądzie rejonowym wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata próby. Przez swoje niedbalstwo doprowadził do katastrofy ekologicznej

14
15
 
 

Netto rośliny, drzewa i gleba prawie nie pochłonęły CO2 w ubiegłym roku. Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, będziemy mieli większe kłopoty niż sądziliśmy.

W 2023 r., najgorętszym roku w historii, wstępne ustalenia międzynarodowego zespołu naukowców pokazują, że ilość węgla pochłanianego przez ziemię tymczasowo spadła. Ostateczny wynik był taki, że lasy, rośliny i gleba - netto - prawie nie wchłonęły węgla.

Znaki ostrzegawcze pojawiły się też na morzu. Lodowce Grenlandii i arktyczne pokrywy lodowe topnieją szybciej niż oczekiwano, co zakłóca prąd oceaniczny Gulf Stream i spowalnia tempo, w jakim oceany pochłaniają węgiel. W przypadku zooplanktonu żywiącego się glonami, topniejący lód morski wystawia je na działanie większej ilości światła słonecznego - naukowcy twierdzą, że zmiana ta może zatrzymać je w głębinach na dłużej, zakłócając migrację pionową, która magazynuje węgiel na dnie oceanu.

„Widzimy pęknięcia w odporności systemów Ziemi. Widzimy ogromne pęknięcia na lądzie - ekosystemy lądowe tracą zdolność magazynowania i pochłaniania dwutlenku węgla, ale oceany również wykazują oznaki niestabilności” - powiedział Johan Rockström, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, podczas wrześniowego wydarzenia New York Climate Week.

„Natura do tej pory równoważyła nasze nadużycia. To się kończy” - powiedział.

Załamanie się pochłaniania dwutlenku węgla na lądzie w 2023 r. może być tymczasowe: bez presji suszy lub pożarów, ziemia powróci do pochłaniania węgla. Pokazuje to jednak kruchość tych ekosystemów, co ma ogromne konsekwencje dla kryzysu klimatycznego.

16
 
 

Analizując otrzymane wyniki stwierdzono, że zaprojektowany zbiornik mokry nie przyczyni się do znaczącej redukcji zagrożenia powodziowego [...] i nadal to zagrożenie będzie występowało.”

17
18
 
 
19
 
 

Recenzowane badanie, opublikowane w czwartek w czasopiśmie Energy Science & Engineering (...) wykazuje, że LNG jest o 33% gorszy pod względem emisji gazów cieplarnianych w okresie 20 lat w porównaniu z węglem.

"Pomysł, że węgiel jest gorszy dla klimatu jest błędny - LNG ma większy ślad cieplarniany niż jakiekolwiek inne paliwo" - powiedział Robert Howarth, naukowiec zajmujący się środowiskiem na Uniwersytecie Cornell i autor pracy.

"Myślenie, że powinniśmy transportować ten gaz jako rozwiązanie klimatyczne, jest po prostu błędne. To greenwashing ze strony firm naftowych i gazowych, które poważnie zaniżyły emisje z tego rodzaju energii".

Jak wynika z badań, wiercenie, tranaport, chłodzenie i fracht gazu z jednego kraju do drugiego zużywa tak dużo energii, że faktyczne końcowe spalanie gazu w domach i firmach stanowi tylko około jednej trzeciej całkowitej emisji z tego procesu.

Znaczne emisje wynikające z tego procesu oznaczają, że "nie ma potrzeby stosowania LNG jako tymczasowego źródła energii", czytamy w dokumencie, dodającym, że "zakończenie korzystania z LNG powinno być globalnym priorytetem".

20
21
22
23
 
 

Post z grupy na FB: Eksperci dla Odry. Dodałam akapity i zebrałam dwie części analizy w jedną dla wygody. Autorka: Sylwia Horska-Schwarz, adiunktka UWr.

zdjęcie: (www.głucholazyonline.com.pl)


Wstępna analiza warunków przepływu wody i jej dynamiki w aspekcie oceny skutków powodzi – Głuchołazy (powódź 2024) - spojrzenie okiem hydromorfologa.

Wpływ na warunki i dynamikę przepływu wody powodziowej w Głuchołazach podczas opadów katastrofalnych miały:

  • stany wody i przepływ w rzece Biała Głuchołaska,
  • uwarunkowania środowiskowe, w szczególności morfologia doliny,
  • szerokość dna doliny,
  • szerokość strefy zalewowej,
  • nachylenie zboczy,
  • spadek podłużny koryta oraz budowa geologiczna,
  • miąższość zwietrzeliny na stokach.

A także znacząco przekształcona sieć rzeczna na terenie samej miejscowości, w szczególności: młynówki i cieki niższego rzędu, których koryta na terenie miasta zostały częściowo zabudowane ulicami, skanalizowane - co przy takiej ilości wody płynącej rzeką powodowało cofkę do kanalizacji burzowej, a spływ powierzchniowy na terenie miasta miał miejsce w postaci rwących potoków.

Ponadto zabudowa samego koryta Białej - w tym zabudowa jej brzegów, betonowe umocnienia brzegów - wpłynęły na wzrost prędkości a co za tym idzie energii wody, mosty o niedostosowanej przepustowości, a także budowle piętrzące - stały się swoistą barierą na drodze spływu wód, spiętrzały wody w korycie powodując cofkę i skierowały przepływ powodziowy w kierunku miasta - rozdzielając główny nurt rzeki.

Podczas wezbrania w pierwszym etapie największą zdolność do modelowania koryta ma przepływ korytotwórczy, co pokazuje skala zniszczeń w strefie brzegów i strefie przykorytowej rzeki. Każda zabudowa techniczna w takich warunkach zostaje uszkodzona lub zniszczona całkowicie.

W wyniku podpiętrzenia wody na mostach/ jazach -oraz akumulacji drzew ect. doszło do rozdzielenia nurtu rzeki i skierowania go w kierunku np. ulicy Opolskiej lub do dawnych koryt częściowo zabudowanych. Duża ilość drzew transportowana przez rzekę podczas powodzi - to skutek erozji brzegów rzeki i zboczy na odcinku górskim "przełomowym".

Dodatkowo, sieć dróg leśnych warunkowała intensywny, kierunkowy spływ wód opadowych ze stoków w kierunku miasta, erozja gleb górskich była bardzo duża, o czym świadczy duży udział namułów na terenie ulic miasta po odpadnięciu fali powodziowej. Na zdjęciu przykład mega form powstających podczas przepływu powodziowego.

W przebiegu powodzi zlewni górskich duże znaczenie ma rzeźba terenu i geologia podłoża, które warunkują szybki odpływ wód opadowych ze zlewni. Na mapie zaznaczona jest granica zasięgu wody 500 letniej.

Morfologia zlewni rzeki Białej Głuchołaskiej warunkuje szybki spływ wód opadowych z otaczających dolinę zboczy Gór Opawskich, Złotych, a także co istotne spływ wód od strony Jesenika. Szerokość doliny Białej Głuchołaskiej na terenie miasta Głuchołaz waha się od około 500 m do około 1200 m. W miejscu ujścia Białej Głuchołaskiej do doliny Nysy Kłodzkiej jej szerokość wzrasta do ok 2 km. Szerokość doliny Nysy Kłodzkiej poniżej wspomnianej doliny Białej G. ma ok. 6 km.

Podczas powodzi – wody wezbraniowe początkowo płyną korytem rzeki, potem zalew powierzchniowy odejmuje dno doliny i zajmuje poszczególne poziomy teras zalewowych. Dodatkowo ma miejsce nasycenie osadów aluwialnych wodą, która infiltruje i zasila wody gruntowe – zatem mamy dodatkowo spływ tzw. wód aluwialnych zgodnie z kierunkiem nachylenia dna doliny, dlatego też w obrębie całej doliny ma miejsce podniesienie poziomu wód gruntowych, co skutkuje podniesieniem wód w ciekach III i IV rzędu nawet przy braku zasilania powierzchniowego z ich zlewni cząstkowych.

Poziom wód gruntowych w dolinie warunkowany jest granulometrią osadów aluwialnych oraz modyfikowany skałami podłoża. Często dochodzi w takich warunkach do odperparowania koryt kopanych, dawnych meandrów, czy tworzenia kanałów powodziowych nawet na terenie zabudowanym. W przypadku górskich odcinków zlewni skały podłoża występują stosunkowo płytko pod powierzchnią, dlatego retencja korytowa, czy dolinna rzek jest bardzo ograniczona i przy dużym opadzie dominuje spływ powierzchniowy bardzo dynamiczny.

Przepływ wód ma typ rwący, miejscami kipiel. Jak chodzi o opad, który wystąpił w dniach 12-15.09.2024 to miał on charakter katastrofalny. Na stacjach meteorologicznych w Czechach sumy opadów wynosiły: Rejvíz – 517 mm, Červenohorské sedlo – 474, Jesionik – 465, Zlaté Hory – 416, Staré Město pod Sněžníkem – 413 mm.

Część wód spłynęła w kierunku północnym, na ziemię Kłodzką zasilając rzekę Nysę Kłodzką, część spłynęła czeską doliną rzeki Białej właśnie w kierunku Głuchołaz. Dodatkowo w dniach 13-14.09.2024 maksymalny opad zarejestrowano na stacji Jarnołtówek wyniósł on: 218 mm.

Część wód opadowych spływając z północnych i północno zachodnich zboczy Gór Opawskich zasiliła zlewnię Białej Głuchołaskiej, płynąc szybko w kierunku Głuchołaz. Część zasiliła zlewnię Złotego Potoku i spowodowała straty w Paczkowie. Opad zanotowany na stacji IMGW: Głuchołazy w okresie od 11.09 - 15.09.24 wyniósł łącznie 436,9 mm.

Na taką powódź nie można zabezpieczyć się technicznie. Należy zapewnić odpowiednie światło mostów, wdrożyć system wczesnego ostrzegania mieszkańców całego miasta, określić plan ewakuacji i edukować miejscową ludność. Naprawiając szkody powodziowe - pozostawić jak najszersze koryto rzeki na terenie miasta. Zakupić systemy mobilnej ochrony przed powodzią.

opracowała: Sylwia Horska-Schwarz

Ryc. Morfologia doliny Białej Głuchołaskiej
dane: https://hydro.imgw.pl/ https://ladek.e-mapa.net wody.isok.gov.pl https://www.envidata.cz

24
25
 
 

Crime scenes are not always confined to dark alleyways and abandoned warehouses—sometimes they are hidden in plain sight. Environmental crimes are illegal activities which directly harm the environment, often resulting in significant damage to ecosystems, biodiversity, and human health.

view more: next ›