1
1
Literacki Sopot 22-25.08 (literackisopot.pl)
submitted 3 weeks ago by [email protected] to c/[email protected]
2
6
submitted 2 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Całkiem dobrze przygotowany artykuł o historii ogródków działkowych (ROD). Źródła map są bardzo zróżnicowane - chciałoby się żeby częściej publikację artykułów poprzedzał taki wywiad lub przygotowanie...

3
4
submitted 3 months ago by [email protected] to c/[email protected]

Cytat ze strony:

Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy. Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia (grafiki i tekstu).

W Gdańsku opracowany został nowy Plan Ogólny. W czerwcu upływa termin składania wniosków do tego planu, więc warto mu się przyjrzeć.

4
6
submitted 6 months ago by [email protected] to c/[email protected]
5
7
Manifa Trójmiasto (trojmiasto.pl)
submitted 6 months ago by [email protected] to c/[email protected]
6
1
submitted 9 months ago by [email protected] to c/[email protected]
7
1
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]

W Gdańsku trwa Festiwal Teatrów Ulicznych FETA. Link prowadzi do programu a szczegółowe informacje o poszczególnych spektaklach można znaleźć w przewodniku.

8
1
submitted 1 year ago by [email protected] to c/[email protected]

Pierwszy od lat pochód pierwszomajowy w Gdańsku organizują pod hasłem „Walka klas trwa” Czerwoni.

"1 maja o godzinie 15:00 zbieramy się na placu Solidarności, aby przemaszerować przez centrum Gdańska pod siedzibę firmy LPP. Tam wspomnimy 1134 osoby, które zginęły w Rana Plaza podczas szycia ubrań m.in. dla polskiego koncernu, na tydzień po 10 rocznicy tego tragicznego wydarzenia."

9
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
10
1
submitted 2 years ago* (last edited 2 years ago) by [email protected] to c/[email protected]

W poniedziałek, 12.12.2022 O 17:00 na Wydziale Nauk Społecznych UG odbędzie się szkolenie "Co musisz wiedzieć przed podjęciem pierwszej pracy? Poznaj swoje prawa!" organizowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza.

Organizatorzy piszą:

"Idziesz do pracy po raz pierwszy? A może masz już doświadczenia z nieuczciwym pracodawcą i nie chcesz, żeby taka sytuacja się powtórzyła? Zapraszamy Cię na spotkanie o prawach pracowniczych które uzbroi cię w wiedzę niezbędną by bezpiecznie pracować i nie dać się oszukać.

Studia to czas, kiedy wielu młodych ludzi po raz pierwszy podejmuje się pracy zarobkowej. Takie osoby pełne chęci i zapału, lecz nieposiadające doświadczenia zawodowego, są wyjątkowo narażone na bycie oszukanym przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Właśnie dlatego organizujemy spotkanie informacyjne, na którym dowiesz się wszystkiego, co powinien wiedzieć każdy pracownik, najlepiej już przed przystąpieniem do pierwszej pracy: • Jak upewnić się, że dostaniesz wypłatę za wykonaną pracę? • Czego może wymagać od Ciebie przedsiębiorca, a czego nie? • Co musisz wiedzieć przed podjęciem pierwszej pracy, aby pracować bezpiecznie? • Jakie prawa przysługują Ci jako pracownikowi / pracowniczce? • Jak walczyć o swoje prawa, gdy są one łamane?

W sytuacji, gdy większość szkół nie przygotowuje nas do roli pracownika, znajomość prawa pracy w Polsce jest bardzo niska. A przecież to właśnie prawo pracy ma za zadanie chronić pracowników przed różnego rodzaju oszustwami, wynikającymi z chęci zysku właściciela biznesu. To szczególnie ważne w dobie kryzysu gospodarczego, który skłania niektórych pracodawców do sięgnięcia po nieuczciwe, czy wręcz nielegalne metody – w celu uzyskania większego zysku Twoim kosztem.

Spotkanie poprowadzi członek Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, Jarosław Urbański. Jarosław odpowie również na wszelkie pytania związane z pierwszymi krokami na rynku pracy i prawem pracy w Polsce, jakie przyjdą Ci do głowy. Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia 2022 o godzinie 17:00 w Gdańsku na Wydziale Nauk Społecznych UG, ul Jana Bażyńskiego 4, w sali A310-A311.

Współorganizatorem jest Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Gdańskim.

Serdecznie zapraszamy!"

11
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

5 grudnia o godz. 14:30 odbyła się pod gdańską siedzibą Sii Poland demonstracja przeciwko brutalnemu i jawnemu łamaniu prawa pracy oraz Konstytucji RP przez kierownictwo SII Poland.

"🚩Czy zakładanie związku zawodowego i zachęcanie współpracowników do wstąpienia do niego to dobry powód do zwolnienia człowieka? W przeciwieństwie do Sii Poland uważamy, że nie, i dlatego razem z Nowa Lewica Gdańsk, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Pomorze oraz Czerwoni Pomorze protestowaliśmy dzisiaj pod gdańską siedzibą Sii przeciwko jej antypracowniczemu postępowaniu.

🚩Zaciekłość, z jaką wielki kapitał zwalcza odradzające się w Polsce związki zawodowe jest dobitnym dowodem na potencjał pozytywnej zmiany, jaką mogą one przynieść pozycji pracowników w ich relacji względem przedsiębiorstw."

12
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
13
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Na trzy dni przed Międzynarodowym Dniem Solidarności z Narodem Palestyńskim, w sobotę 26 listopada 2022 o godz. 16:00 w Gdańsku odbyła się demonstracja „Solidarni z Palestyną”, zorganizowana przez Czerwonych Pomorze, z udziałem przedstawicieli lokalnej społeczności Palestyńczyków, Partii Razem oraz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Pomorze.

Gdańszczanie i Gdańszczanki oraz turyści i turystki licznie odwiedzający w sobotę Jarmark Bożonarodzeniowy niekoniecznie spodziewali się pod Złotą Bramą grupki osób stojących z transparentami, pod palestyńską flagą i wznoszących okrzyki „Solidarni z Palestyną”, „Niechaj żyje wolna Palestyna”, „Nacjonalizm to wojna i terror” oraz „Tahya Falastin”. Zatrzymywali się jednak z ciekawością, robili sobie zdjęcia z demonstrantami i podchodzili, by pytać co takiego dzieje się dziś w Palestynie.

Nie był to pierwszy raz, gdy lokalni działacze i działaczki demonstrowali swoją solidarność z Palestynkami i Palestyńczykami cierpiącymi pod izraelską okupacją. Jakub Koronowski z organizacji Czerwoni mówił: „Przygotowując się na tą demonstrację, nie musiałem robić żadnych transparentów. Jeszcze wiosną ubiegłego roku, tuż pod fontanną Neptuna solidaryzowaliśmy się z ofiarami bombardowań Izraela w Strefie Gazy. Od tamtego czasu regularnie śledzę sytuację w Palestynie. Przypomina mi ona smutną prawdę - kolonializm, imperializm, rasizm, apartheid, czystki etniczne - to nie tylko tematy uczone w szkołach jako horrory przeszłości. To codzienna rzeczywistość tysięcy Arabów palestyńskich.” Po przybliżeniu faktów na temat tegorocznych działań Izraela: przymusowych wysiedleń, blokad wojskowych, ataków na ludność przeprowadzanych przez izraelskich kolonistów oraz pacyfikowania palestyńskich demonstracji gazem pieprzowym, Koronowski zaapelował: „By ułatwić Palestyńczykom walkę o niepodległość, dzisiaj wznosimy w Polsce postulat dyplomatycznej walki z Izraelem – sankcji i bojkotu. Jako społeczność międzynarodowa musimy walczyć ramię w ramię z Palestyńczykami. O wolną i demokratyczną Republikę Palestyny, gdzie religia nie decyduje o dostępie do praw człowieka!”

Adam Szczepański, działacz Partii Razem i radny dzielnicy Przymorze Małe, zachęcił do śledzenia organizacji „Breaking the Silence”, założonej przez byłych żołnierzy IDF (Israel Defence Forces – Siły Obronne Izraela) w celu informowania obywateli Izraela i opinii międzynarodowej o przypadkach nadużyć wobec Palestyńczyków na Terytoriach Okupowanych i zakończenia izraelskiej okupacji Palestyny. W swoim przemówieniu powołał się także na Izraelskie Centrum Informacji o Prawach Człowieka na Terytoriach Okupowanych „B’Tselem”, mówiąc: „Według organizacji B’Tselem, izraelski reżim apartheidu opiera się na czterech głównych metodach budowania supremacji nad ludnością palestyńską: zasadach przyznawania obywatelstwa i imigracji, dostępie do i własności ziemi, swobodzie przemieszczania się i regułach uczestnictwa w życiu politycznym.” Szczepański wezwał także do bojkotowania towarów pochodzących z Izreala, zwłaszcza tych wyprodukowanych na nielegalnych osiedlach na terytoriach okupowanych.

Następna zabrała głos Tullia Grossi, działaczka Czerwonych, przypominając o konkretnych ofiarach izraelskiej przemocy w Palestynie: „Był sobie chłopiec. Palestyńczyk z urodzenia. Na imię miał Zaid Saeed Ghuneim. Skończył właśnie obiad i szedł odwiedzić swoich dziadków, kiedy został postrzelony przez izraelskich żołnierzy. Próbował się schować w garażu, błagał o życie, tłumaczył, że niczemu nie zawinił. Został postrzelony dwa razy w nogi, dwa w plecy i raz w szyję. Nie było już dla niego ratunku. Miał zaledwie 14 lat. Powodem zastrzelenia 14-letniego chłopca było to, że był podejrzany o rzucanie kamieniami w żołnierzy. Stało się to w marcu. W maju zginęła słynna dziennikarka Shirin Abu Akleh, która przez wiele lat publikowała o izraelskich zbrodniach wobec Palestyńczyków. Została postrzelona przez izraelskich okupantów. Palestyńczykom bardzo łatwo jest odebrać głos, wystarczy jedna kula, żeby uciszyć każdego, kto chce opowiadać o izraelskich zbrodniach.”

Przemawiał również przedstawiciel gdańskich Palestyńczyków, Hani Hraish, od 40 lat mieszkający w Polsce. Przybliżył zgromadzonym historię okupacji, od czasów Palestyny jako brytyjskiej kolonii po dzień dzisiejszy, wskazał na podwójne standardy w możliwości otrzymania obywatelstwa przez Żydów i Arabów Palestyńskich, a także opowiedział o własnych doświadczeniach dyskryminacji ze strony Izraela, który dwukrotnie odmówił mu wyjazdu z powrotem do rodziny do Polski. Wspomniał również o podwójnych standardach w przyjmowaniu uchodźców w Polsce – ciesząc się z naszej postawy wobec Ukraińców i Ukrainek uciekających przed wojną, ale wskazywał, że uchodźcy z innych krajów, głównie muzułmanie zgromadzeni na granicy białorusko-polskiej nie mogą już liczyć na ciepłe przyjęcie w naszym kraju.

Szacuje się, że w 2022 roku prześladowania Palestyńczyków i Palestynek przez imperialistyczne państwo Izrael osiągnęły najwyższy poziom od 2006 roku. Nielegalne zasiedlanie terenów Palestyny przez izraelskich kolonistów trwa w najlepsze, przemoc ze strony osadników wobec ludności Palestyny jest dobrze zorganizowana i wspierana przez wojsko, a palestyńskie demonstracje i protesty są tłumione przez służby. Wśród 121 Palestynek i Palestyńczyków zabitych tylko w tym roku w Zachodnim Brzegu znalazło się 27 dzieci.

14
1
Koncert: Hans Zimmer Tribute Show (imprezy.trojmiasto.pl)
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Zapowiada się niezłe wydarzenie!

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną oryginalne suity orkiestrowe m.in. z takich kinowych hitów jak: "Gladiator", "Incepcja", "Interstellar", "Trylogia Batmana", "Twierdza", "Piraci z Karaibów" i utwór z filmu "Książę Egiptu".

Wykonawcy Hans Zimmer Tribute Show:

  • Polska Orkiestra Radiowa
  • Anna Lasota - solistka
  • Maciej Sztor - dyrygent
  • Magda Miśka-Jackowska - słowo o muzyce
15
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
16
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Jest kilka bardzo ciekawych pozycji.

17
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Tylko w ostatnim czasie w ciągu jednego dnia wystawiono przeszło 20 mandatów. W Sopocie, dzięki uchwale sprzed roku możliwe jest usuwanie z ulic nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. Takie urządzenia traktowane są więc jak pozostałe pojazdy, od dawna objęte tymi przepisami.

18
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
19
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
20
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w dniach od 26 marca do 29 kwietnia 2022 r.

Strategia Rozwoju Miasta jest dokumentem określającym długofalowe kierunki rozwoju Gdańska na najbliższe 8 lat. Wskazuje m.in. wizję rozwoju miasta, wartości wdrażania działań rozwojowych oraz cele strategiczne dla różnych sfer życia miasta i jego mieszkańców.

21
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
22
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

#AniJednejWięcej! Agnieszka z Częstochowy, to kolejna ofiary pseudo Trybunału mgr Przyłębskiej. ŚRODA, spotykamy się 26 stycznia 2022r. godz. 19.00 na Targu Drzewnym 3/7 w Gdańsku.

23
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

Rondo Praw Kobiet będzie upamiętnieniem działań wszystkich osób, które przyczyniły się do zmiany świadomości społecznej w zakresie praw kobiet, ale również podkreśli wagę konieczności dbania dziś o ich przestrzeganie - uzasadniają swój wniosek o nadanie nazwy radni KO.

Uwaga od mieszkańca: to rondo jest co najwyżej względnie ruchliwe, jak na otaczające je osiedla sypialniane. W najmniejszym stopniu nie jest reprezentacyjne.

24
1
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]
25
1
ARKA GDYNIA (szmer.info)
submitted 2 years ago by [email protected] to c/[email protected]

cross-postowane z: https://szmer.info/post/11950

KAJA GODEK

view more: next ›

Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice

79 readers
1 users here now

Aglomeracja Trójmiejska: Gdańsk, Sopot, Gdynia, ale także wiele innych miast

founded 3 years ago
MODERATORS